Аналіз практики правозастосування у справах, пов’язаних із корупцією

NASHE PRAVO
05.06.2013 - 09:00

Аналіз практики правозастосування у справах, пов’язаних із корупцією. Результати громадського дослідження / упорядн.Ю.Стасюк. – Львів, 2013. – 92 с.

Актуальність питань правозастосовчої практики судових та правоохоронних органів України у справах, пов’язаних з корупцією, зумовлена, тим, що явище корупції та обсяги її поширення набули надзвичайно загрозливих масштабів, шляхи вирішення цих проблем не є апріорі простими, рекомендації експертів були надані ще починаючи з 2004, 2007 років (Узагальнення рекомендацій по Україні, Стамбульський план дій з боротьби проти корупції, Рекомендації Групи держав проти корупції (ГРЕКО), і вони ще досі не враховані у повному об’ємі.

У брошурі представлено результати громадського дослідження стосовно видів корупційних правопорушень та органів, які виявляють, розслідують та притягають до юридичної відповідальності за такі порушення, судової практики у справах, пов’язаних з корупцією, думок спеціалістів у сфері антикорупційної діяльності, правозастосовчої практики органів прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, податкової міліції, Служби безпеки України та інших спеціалізованих правоохоронних органів, що баряться з корупцією. В окремий розділ виділено основні проблемні питання та пропозиції стосовно вдосконалення правозастосовчої практики судових та правоохоронних органів України у цій сфері.

Аналіз практики по притягненню до адміністративної відповідальності у справах, пов’язаних з корупцією, охопив понад  7000 рішень місцевих та апеляційних судів України, починаючи з липня 2011 року і по вересень 2012 року (за період дії Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції” в новій редакції). В основу дослідження покладено вказану практику судів по притягненню до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, передбачені главою 13 Кодексу України про адміністративні правопорушення.  Аналіз практики по притягненню до кримінальної відповідальності у справах, повязаних з корупцією, охопив понад  8 000  рішень судів загальної юрисдикції за період від 1 липня 2011 року (дата набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення») по 15 грудня 2012 року у справах про зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК України), зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права (ст. 364-1 КК України), особами, які надають публічні послуги (ст. 365-2 КК України), одержання хабара (ст. 368 КК України), комерційний підкуп службової особи юридичної особи приватного права (ст. 368-3 КК України), підкуп особи, яка надає публічні послуги (ст. 368-4 КК України), зловживання впливом (369-2 КК України), винесення суддею неправосудного вироку, постанови, ухвали, рішення (ст. 371 КК України), зловживання військовою службовою особою владою або службовим становищем (ст. 423 КК України). Аналіз практики по відшкодуванню шкоди, завданої державі, фізичним та юридичним особам внаслідок вчинення корупційних правопорушень включав дослідження  понад 5000 рішень за „корупційними” статтями Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, за  період з 01 липня 2011 року по 01 березня 2013 року. Це справи про цивільно-правову відповідальність за корупційні діяння: зловживання владою або службовим становищем (ст.364 КК України), зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права (ст.364-1 КК України), одержання хабара (ст.368 КК України), порушення обмежень щодо використання службового становища (ст.172-2 КУпАП), пропозиція або надання неправомірної вигоди (ст.172-3 КУпАП), порушення вимог фінансового контролю (ст.172-6 КУпАП), тощо.

Брошура може виявитись корисною для службовців органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів  та судів, посадових осіб юридичних осіб публічного права та інших  осіб, а також представників громадськості, та усіх, хто займається питанням удосконалення правозастосовчої практики у справах, що пов’язані з корупцією, цікавиться проблемою корупції та її вирішенням в Україні.

Це дослідження та видання брошури здійснюється за фінансової підтримки  Міжнародного фонду «Відродження»  в рамках проекту «Громадський моніторинг правозастосовчої практики правоохоронних і судових органів України у справах, пов’язаних з корупцією».

Коментарі:
Попередні записи

Створено і підтримується ІПЦ НАШЕ ПРАВО.
(c) 2006 - 2017 р.

bigmir)net TOP 100