Громадські антикорупційні пропозиції почули у Верховній раді

NASHE PRAVO
24.03.2013 - 20:33

20 березня 2013 року у місті Києві о 14 год. 30 хв.  у конференц-залі за адресою, вул.. Грушевського, 5 відбулось засідання „круглого столу” на тему: „Державна антикорупційна політика: оцінка громадянського суспільства”,http://crimecor.rada.gov.ua/komzloch/control/uk/publish/article?art_id=51895&cat_id=46352. Даний захід ініційовано Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. До участі були запрошені представники:

Адміністрації Президента України, Апарату Ради національної безпеки і оборони України, Національного інституту стратегічних досліджень, Міжвідомчого науково-дослідного  центру  з  проблем  боротьби з організованою злочинністю при Раді національної безпеки і оборони  України, центральних органів виконавчої влади: міністерств України: внутрішніх справ, доходів і зборів, закордонних справ, оборони, освіти і науки, молоді та спорту, охорони здоров’я, юстиції; Державної митної служби України, Державної служби фінансового моніторингу України, Національного агентства України з питань державної служби та Секретаріату Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Рахункової палати України, Державної судової адміністрації України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів.

Учасниками зі сторони громадянського суспільства були всього кілька організацій, однією з яких виступила Громадська організація „Інформаційно-правовий центр”Наше право”. Представник центру-програмний директор Оксана Ващук (Огданська) представила результати громадського моніторингу правозастосовчої практики правоохоронних та судових органів, у справах, пов’язаних з корупцією, що здійснювався за підтримки програми Громадянське суспільство та врядування Міжнародного фонду „Відродження”.

Було обговорено існуючі тенденції у роботі правоохоронних та судових органів в сфері протидії корупції, а також реалізацію Державної програми щодо запобігання і протидії корупції на 2011-2015 роки, презентовано результати моніторингу судової практики у справах з корупційних правопорушень. Корупціонерам призначаються в судах, як правило, мінімальні покарання, непоодинокими є й випадки повного уникнення від відповідальності. Такий стан справ,  спричиняється недосконалістю законодавчо-нормативної бази у галузі визначення покарання за антикорупційні діяння.Громадськими організаціями здійснюється також дослідження виконання положень Державної програми щодо запобігання і протидії корупції, індекс успішності впровадження якої становить сьогодні, за словами виступаючих, 2,7 балів з 5 можливих.http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/74416.html

Парламентарі, представники органів виконавчої та судової влади, а також громадські експерти прийшли до висновку, що ефективність протидії корупції в Україні з різних причин залишається невисокою. Вони обговорили також основні пріоритети для подальшої законодавчої роботи у даній сфері. Також, мова йшла про недосконалість існуючого антикорупційного законодавства та необхідність його подальшої зміни, аби воно відповідало міжнародним антикорупційним стандартам на практиці, а не лише у періодичних звітах перед Радою Європи.

Говорячи про напрямки подальшої законопроектної роботи, багато виступаючих, в тому числі представники Міністерства внутрішніх справ України, представники громадськості та народні депутати України вказували на необхідність зробити публічним для громадськості Єдиний реєстр осіб, притягнутих за вчинення корупційних діяньта публікувати декларації високо посадовців у мережі інтернет. Загальновідомо, що на сьогодні доступ до реєстру мають лише Міністерство юстиції України та спеціалізовані правоохоронні органи, а декларації публікують лише в офіційних друкованих виданнях, не надто популярних серед громадян.

Ще однією проблемою, яка жваво обговорювалася, є недостатня кількість розслідувань випадків корупції серед високопосадовців, незважаючи на публікацію великої кількості резонансних антикорупційних розслідувань у ЗМІ. Ключова причина цього - відсутність політичної волі. Іншою причиною незадовільного стану впровадження антикорупційної політики, є недосконала система органів, що відповідають за впровадження антикорупційної політики. Національний антикорупційний комітет залишається великою мірою віртуальним органом, а Міністерство юстиції України лише тимчасово перебрало на себе функції уповноваженого органу з антикорупційної політики.

Одним з головних наслідків круглого столу стала реальна демонстрація того, як робота громадських організацій може стати дієвим внеском до удосконалення антикорупційної політики. Зокрема, презентовані протягом круглого столу результати моніторингу судових рішень у справах по корупційних правопорушеннях, та моніторингу державної антикорупційної програми містили багато конструктивних пропозицій як до законодавців, так і до Міністерства юстиції України, яке на сьогоднішній день здійснюватиме повноваження спеціально уповноваженого органу з питань антикорупційної політики. На думку громадських активістів, сьогодні середній бал успішності впровадження цієї держпрограми становить 2,7 із 5 можливих. Отже простір для покращення Кабінетом Міністрів України змісту програми та  її впровадження відповідальними органами влади є ще дуже значним.

За словами Голови Комітету Віктора Чумака, Комітет і надалі готовий збирати представників усіх органів влади та громадських об’єднань, що беруть участь у здійсненні антикорупційної політики, для налагодження постійної та ефективної співпраці між ними. Тож, у майбутньому може з’явитися більш ефективний досвід взаємодії  між державою та громадянським суспільством у цьому питанні.

http://crimecor.rada.gov.ua/komzloch/control/uk/publish/article?art_id=52019&cat_id=46352&showHidden=1

Підготовлено за матеріалами круглого столу  Юлією Стасюк , ІПЦ „Наше право”

Коментарі:
Попередні записи

Створено і підтримується ІПЦ НАШЕ ПРАВО.
(c) 2006 - 2017 р.

bigmir)net TOP 100