Суспільний договір (пролегомени)

Віталій Ілик
09.04.2013 - 14:45

Правові засади

В 1991 році ініціатори референдуму про Незалежність активно аргументували її необхідність ще й величезними природними ресурсами, землею, водяними артеріями, газо- і нафтотранспортною системою, повітрям, лісами, горами. А ще — надрами, які містять практично всю таблицю Менделєєва. А скільки слів було сказано про українські чорноземи, про їхню унікальність і привабливість! Мовляв, вийдемо із Союзу — і все це добро відразу ж почне працювати на користь усіх нас, кожного окремого громадянина України.

З прийняттям Конституції ця частина суспільного договору була формалізована в ст.13 де  вище перераховане дістало правовий статус “власність Українського народу”.

Оскільки ця  “власність Українського народу” експлуатується вузьким колом владоможців, то сам народ розцінює це як недотримання суспільного договору з боку влади, активно саботує свої зобов’язання перед урядом в частині сплати податків і інтенсивно мігрує за межі такої країни.

Міжнародний досвід

Всі країни, котрі володіють великими природними ресурсами можна поділити на ті в яких суспільний договір існує і виконується (наприклад Норвегія, Канада, Саудівська Аравія), існує і частково виконується (наприклад Російська Федерація), існує і не виконується (Україна) взагалі не існує (країни Африки).

Правовою основою перших двох категорій є рентна модель.

Наприклад, у Канаді земля, надра, водні ресурси, гідроелектростанції перебувають у суспільній власності, а рента надходить до бюджету провінцій. В Норвегії діє система особистих рахунків, де й накопичуються кошти. Єдина умова та, що особа має обґрунтувати їх використання (придбання будинку, освіта), ці кошти не можуть бути вивезені з країни, чи просто потрачені скажімо на мандри. За підрахунками, якщо б в Норвегії раптово вичерпались вуглеводні, то вже накопичених коштів кожному домогосподарству вистачило б на триста років. В Саудівській Аравії підтримуються сімейні відносини (будинок для молодої подружньої пари) і дітонародження (щоб стати доларовим міліонером потрібно народити трьох дітей) в цій країні дуже багато молодих людей (середній вік населення до 25 років) і цьому всьому не перешкоджають абсолютна монархія, релігійна нетерпимість і закони шаріату.

У Росії Стабілізаційний фонд не передбачає права громадян на відкриття особових рахунків — мовляв, не можна людям давати гроші на руки, проп’ють, промотають. У тому й річ, що гроші з рентного рахунку громадянин не зможе зняти за власним бажанням у будь-який момент. Ці кошти повинні мати цільове призначення: їх можна використовувати для придбання житла (у Росії є пропозиція кожного громадянина забезпечити сімнадцятьма квадратними метрами “соціальної” площі, на які може розраховувати пересічний росіянин), для здобуття освіти, під час оформлення страховки тощо. Як і кошти Стабілізаційного фонду, надходження від рентних платежів можуть повноцінно інвестуватися в економіку через накопичувальну систему пенсійного забезпечення.

Правова основа

Енциклопедія Брокгауза і Єфрона на початку ХХ століття давала таке визначення ренти: “Рента, 1) додатковий дохід, одержуваний підприємцем понад певний прибуток на витрачені працю і капітал; утворення Р. зумовлене найбільш сприятливими умовами, за яких один підприємець знаходиться перед іншим, наприклад, обробляє кращу ділянку землі, має привілей тощо...”.

Вся річ у тім, що на самому початку процесу будівництва держави наші владоможці не врахували таке просте питання, як вилучення рентних відрахувань для кожного з нас, що є частиною Українського народу.

 Наслідки передбачав академік М.Згуровський, котрий зазачав в одній зі своїх статей “...якщо концентрація багатств не узгоджується із соціально справедливими принципами їхнього споживання усіма членами суспільства (великі значення GINI індексу), то його розвиток починає стримуватися. Яскравим прикладом такого негармонізованого суспільства є Росія, яка за рахунок торгівлі сировинними ресурсами нагромадила в своєму стабілізаційному фонді величезні капітали, які не спрямовуються на адекватний суспільний розвиток”.

Що далі!?

у 1991 році ми одержали незалежність, у 2004-му — свободу, тепер перед нами стоїть завдання найважливішого стратегічного значення у частині відновлення справедливості. Для цього необхідні заходи, які дозволяють виправити зроблені колись помилки. Громадяни України — у повній відповідності з Конституцією — мають стати повноправними господарями своєї країни, її природних багатств. І відчувати свою співпричетність до процесів, що відбуваються у країні, — оскільки ці процеси безпосередньо пов’язані з їхнім матеріальним добробутом. Просто треба по-новому подивитися на проблему використання природних і мінеральних ресурсів України.

Будь-яке світле майбутнє потрібно моделювати. В країні де кількість мігрантів вимірюється мільйонами (ще й ніхто до пуття не знає скільки їх) існують поля, котрі роками не обробляються, очікуючи на приватизацію. Система сільськогосподарської кооперації може стати інструментом реалізації ст.13 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Результатом недолугого урядування стало наше становище “заручника””Газпрому”. Ситуацію може виправити перехід на відновлювальні джерела енергії. Сонячні колектори, біогазові установки, що переробляють гній, курячий послід, силос є потужним чинником автономії індивіда і громади, як фактора самоврядності. Ці установки дістали широке застосування не тільки в Європі, але і в Індії.

Норвегія дуже активно розвиває вітрову енергетику, а 99% електроенергії виробляється на гідроелектростанціях (і це при таких запасах вуглеводнів!!!), а в Данії є цілий острів на відновлювальних джерелах енергії.

Щоб не стати “в’язнями” міст, що просіли під тягарем економічної кризи і не потрапити в “піддані” до новітніх латифундистів люди повинні освоювати нову форму співжиття. Назвемо це екопоселенням з замкнутим циклом виробництва і автономними джерелами енергії.

А там і до формування нового суспільного договору дійде, але вже на наших умовах.

 

Координатор Громадянської Асамблеї Львівщини                                Віталій Ілик

Коментарі:
Попередні записи

Створено і підтримується ІПЦ НАШЕ ПРАВО.
(c) 2006 - 2017 р.

bigmir)net TOP 100