Децентралізація та місцева демократія на Львівщині: думки та підсумки 2015 року

Децентралізація та місцева демократія на Львівщині:  думки та підсумки 2015 року

Децентралізація та місцева демократія на Львівщині:

думки та підсумки 2015 року

Механізми місцевої демократії є невід’ємним елементом і запорукою якісних змін, ефективної реалізації права членів територіальних громад вирішувати питання місцевого значення. У зв’язку з цим, подальший розвиток і удосконалення місцевих нормативних актів, зокрема Статутів територіальних громад, положень про громадські слухання (громадські обговорення в контексті добровільного об’єднання територіальних громад), процедур здійснення місцевих ініціатив і проведення загальних зборів за місцем проживання, діяльність органів самоорганізації населення та дорадчих органів є надзвичайно актуальними враховуючи реформування місцевого самоврядування та об’єднання територіальних громад.

Відтак, нещодавно відбувся круглий стіл на тему: «Децентралізація та розвиток місцевої демократії на Львівщині», у якому, взяли участь представники місцевої влади та громадськості.

Ростислав Замлинський, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністраціїрозповів про стан об’єднання територіальних громад, так: «Ті громади, які сформовані, уже реалізують ряд проектів, як за рахунок коштів державного бюджету, так і за рахунок місцевих бюджетів. Таких проектів є 149 у 15 об’єднаних територіальних громадах.

Також, цього року є досить велика активність в 22 потенційних громадах, ініційовано процес об’єднання, деякі вже доходять до логічного завершення і отримали висновки облдержадміністрації. Найблищим часом ми очікуємо прийняття рішень на рівні цих громад для того щоб ми звернулись спільно до центральної виборчої комісії щоб оголосити вибори в цих громадах», - зазначив він.

На думку, Олександра Софія,керівника аналітичної групи ГО «Європейський діалог»: «Спроможність громад має бути основним фактором в процесі децентралізації. А у спроможних та фінансово незалежних громадах природно розпочнуть розвиватись процеси місцевої демократії».

Про деякі підсумки процесів об’єднання територіальних громад розповіли також посадові особи із міста Городок та села Дивидів.

Степан Попко,заступник міського голови Городкаподілився своїм баченням перспектив функціонування об’єднаної громади Городоччини, озвучив проблеми, які виникають під час підготовчої роботи на шляху до об’єднання та перспективи подальшої роботи об’єднаної територіальної громади з центром у місті Городку.

«Перед процесом об’єднання треба запровадити чіткі правила гри щодо фінансової спроможності громади.Громади, які мають достатньо коштів, бояться об’єднуватися, вважають, що вони є самодостатніми. Тому ми на початку встановлюємо чіткі правила гри, щоби вони не були фінансово обтяжені. Тобто ті доходи, які заробляються на їхній території, залишати їм. І це треба прописати в їхніх статутах», - розповів він.

Віталій Дяків, сільський голова села Давидів, зазначив:«Ми знайшли розуміння з п’ятьма сільськими радами та стоїмо на шляху створення Давидівської об’єднаної громади. Попри те, що нам казали, що ми будемо економічно неспроможними, ми будемо спроможною громадою,» - впевнений він.

Керівник програмної ініціативи «Демократична практика» МФ «Відродження» Олексій Орловський,наголосив, що в Україні є 3 основні проблеми, які перешкоджають цій реформі:

1.     Неузгодження різних реформ між собою.

2.     Недостатнє розуміння та недостатня поінформованість членів територіальних громад про доцільність цієї реформи.

3.     Недостатнє залучення членів територіальних громад до процесів прийняття рішень.

Про певні проблеми розповів такожначальник головного територіального управління у Львівській області, Ярослав Жукровський:«Так запівроку подано шість пакетів по статутам територіальних громад. Затверджено лише два статути, чотирьом відмовили через те, що вони суперечили положенням Конституції і законам України. Окрім цього, відсутні судові рішення, які б підтверджували незаконність дій щодо відмов у державній реєстрації цих статутів».

Міський голова Перемишлян, Олександр Зозуля, розповів наскільки важливо залучати мешканців до виконання спільних завдань, робіт, наприклад:«Минулого року ми робили дитячі майданчики. Ті майданчики, де люди садили квіти та фарбували паркан, і досі функціонують. А ті, де робили ми, вже поламали».

Окрім цього, за словами міського голови Перемишлян, українці вміють дружити проти когось, але не вміють дружити за щось. «Як тільки планується протестна акція, ми бачимо різку активізацію громадян. Але коли ми ініціювали проведення трьох круглих столів з експертами на теми ОСББ, прийшло до десяти осіб,» - поскаржився він.

Також, на круглому столі були представлені результати дослідження функціонування інструментів місцевої демократії у містах обласного значення та районних центрів Львівської області, на протязі 2015 та початку 2016 років. Зокрема:

·          функціонування консультативно-дорадчих органів;

·          проведення консультацій з громадськістю;

·          проведення громадських слухань;

·          проведення громадських експертиз;

·          ініціювання місцевих ініціатив;

·          функціонування органів самоорганізації населення, - про які представила Марія Дзюпин, керівник ресурсного центру з розвитку місцевої демократії у Львівській області.

Керівник західноукраїнського представництва МФ «Відродження» Оксана Дащаківська, звернула увагу на декілька фактів про функціонування громадських рад у Львівській області. Зокрема про недоліки. Наприклад, громадські ради подекуди хочуть посвідчення і авто, а не виконувати покладені на них завдання.

Заступник голови Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення Андрій Крупник, підсумував, щорозвитку місцевої демократії є супутній вітер– відчуття людей, що так жити не можна і треба щось змінювати. Вирішувати питання у співпраці з владою.Так, є ціламережа громадських організацій, які працюють за євро стандартами, та які мають допомагати у розвитку активістам, які розпочинають працювати у цій сфері. Проте існують і підводні камені – це загальна апатія, яка виникає у людей, які розчаровуються, та не знають що робити.

Круглий стіл організований ГО «Інформаційно-правовий центр «Наше право» за підтримки програми «Демократична практика» МФ «Відродження»

 

 

Коментарі:

Створено і підтримується ІПЦ НАШЕ ПРАВО.
(c) 2006 - 2017 р.

bigmir)net TOP 100